*-Devrim-* !!!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

*-Devrim-* !!!

Hosgeldiniz !

AnasayfaPortalliAramaLatest imagesKayýt OlGiriþ yap

fýkralar

Aþaða gitmek 
YazarMesaj
muzo

muzo

Mesaj Sayýsý : 248
Kayýt tarihi : 23/06/06

fýkralar Empty
MesajKonu: fýkralar   fýkralar Icon_minitimeÇarþ. 25 Ekim - 15:36

Mutluluk

Ünlü bir sofu öyküsüdür bu. Bir kral sabah gezintisi sirasinda bir dilenciye rastlar. "Dile benden ne dilersen" der.

Dilenci güler ve "Sanki dilegimi gerçeklestirebilecekmis gibi soruyorsunuz." diye yanitlar.

Kral alinir ve söylesi koyulasir.
- Pek tabii her dedigini yerine getirebilirim. Sen söyle hele, ne istiyorsun?
- Söz vermeden önce iki kez düsünün kralim.

Dilenci siradan bir dilenci degildir. Kralin ilk yasantisinda ögretmeni olmustur. Ve ona su sözü vermistir: "Bundan sonraki yasantinda tekrar karsina çikip seni uyaracagim."

Kral olayi unutmustur. Zaten geçmisi hangimiz noktasina virgülüne kadar animsayabiliriz ki? Birlikte yaslanan kisilerin bile anilari farklidir. Bu nedenle kral bastirir:
-Ne istersen verebilirim. Ben güçlü bir Kralim. Yerine getiremeyecegim hiçbir dilegin olamaz.

Bunun üzerine dilenci, çanagini uzatir:
- Su çanagi herhangi bir seyle doldurabilir misiniz? diye sorar. Kral kahkaha atar ve vezirine çanagi altinla doldurmasini emreder.

Çanak dolup tasmakta ama aninda bosalmaktadir. Paralar buhar olup uçmaktadir sanki. Kralin onuru kirilir. Bir dilenci çanagini dolduramadigi kulaktan kulaga yayilir. Giderek pirlantalar, elmaslar, yakutlar akitilir çanaga. Ne var ki çanagin dibi yoktur sanki. Yer yutar ama bos kalir.

Kral yenik düsmüstür. Dilenciye yakarir:
- Tamam, sen kazandin. Dilegini yerine getiremedim ama ne olur bana çanagin neden yapilmis oldugunu itiraf et.
- Çok basit, diye yanitlar dilenci. Insan dimagindan yapilmistir. Yani insanin arzu ve isteklerinden. Doymak bilmez olusu bundandir. Bu gerçegi bir kez kavrarsan yasantin degisir.

Istek nedir ki! Istek ulasilana kadar, belli bir süre heyecen veren bir duygudur. Örnegin; bir araba istersin... Bir yat... Ev... Es! Tek tek her birini elde ettiginde, tümü anlamini yitirir.

Neden?

Çünkü beynin, aklin onlari dislar. Araba garajdadir ve artik istek uyandirmamaktadir. Heyecan, onu elde ettiginde sönüp gitmistir.

Kadin yataginda, para cebindeyse, onlara erismek için katlandigin yogun istek yok oluverir. Gene bosluga düser, yeni bir istek yaratmak zorunda kalirsin.

Istek doyumsuzluk uyandirir ve giderek dilenci olursun. Bir istekten bir digerine çirpinip durursun. Amacina ulasir ulasmaz bir yenisini yaratirsin. Istegin bu yönünü kavradiginda hayatinin dönüm noktasindasin demektir.

Sürekli yolculuk hali iyi sonuç vermez.
Geri dön...
Evine dön...
Seni mutlu edecek ögeleri disinda degil, kendi içinde ara!
Sayfa baþýna dön Aþaða gitmek
muzo

muzo

fýkralar Empty
MesajKonu: Geri: fýkralar   fýkralar Icon_minitimeÇarþ. 25 Ekim - 15:38

MARDÝNLÝ KEKO....

mardinli keko birgün duymuþ kamel sigara fabrikasý açýlmýþ ama kamel sigarasý piyasada tutulmamýþ fabrika iflaz eþiðine gelmiþ bizim keko hemen atlamýþ fabrikaya gitmiþ fabrika sahibiyle gürüþmek istemiþ fabrika sahibi keyfi hiç yokmuþ. Gürüþmek istememiþ bizim keko baðýra çaðýra gürüþmek isteðini sekretere söylemiþ durmuþ seslerden rahatsýz olan fabrika sahibi odasýndan çýkmýþ bu ne ses baðýrmýþ bizim keko o anda ben geldim sizin fabrikayý kurtaracaðým demiþ bana izin ver sizinle konuþayým fabrika sahibi konuþmayý kabul etmiþ keko yu odasýna almýþ keko ya buyur beni nasýl kurtaracaksýnýz demiþ, keko cevap vermiþ bir þartla ben fabrikanýzý kurtarsam size ortak olurum demiþ. Fabrika sahibi olmaz demiþ keko ya nasýl olsa iflaz etmiþsiniz fabrikanýn tamamý gideceðine yarýsý gitsin demiþ baska þansýnýz yok demiþ fabrika sahibi kabul etmiþ... peki nasýl olacak bu iþ demiþ, keko ambarlarda boþ sigara paketlerini bana verin gerisi benim iþim demiþ... Fabrika sahibi baþka çýkarý olmadýðý için nasýl olsa boþ paketleri çöpe atacaðýma þansýmý deneyiyeyim demiþ, keko bir uçak kiralamýþ, ve gece yarýsý geçtikten sonra boþ paketleri yüklemiþ uçaða ve þehirlerin üstünde dolaþarak boþ paketleri uçaktan yere doðru savurmuþ, ve geri dünmüþ... Sabah insanlar diþarý çýktýklarý zaman bakmýþký her yer boþ kamel sigara paketleriyle dolu! insanlar düþünmüþ yav bu sigara ne kadar kaliteli bak herkes kamel sigarasýný içiyor madem bu kadar kaliteli sigara bizde içelim demiþ, ve herkes tekel bayilerine akýn etmiþ, ve herkes kamel sigarasýný almýþ o gün kamel sigara fabrikasýnda sigaralarýn tümü tükenmiþ, ve fabrika iflastan kurtulmuþ ve yeni üretime geçmiþ bizim kekoda fabrikaya ortak olmuþ...
muzo

muzo

fýkralar Empty
MesajKonu: Geri: fýkralar   fýkralar Icon_minitimeÇarþ. 25 Ekim - 15:38

BAKAN KARISI

Turizm Bakaný bir trafik kazasý sonucu ölür ve onun yerine milletvekillerinden biri seçilir milletvekili bu haberi karýsýna vermek için hemen telefona sarýlýr der ki:

hayatým bir bakanýn karýsý olmak ister misin?
karýsýnýn cevabý þöyledir:

hangisinin?
muzo

muzo

fýkralar Empty
MesajKonu: Geri: fýkralar   fýkralar Icon_minitimeÇarþ. 25 Ekim - 15:39

Aldatma
Uluslararasi ölçekte bir kadin arastirmasi yapan sosyolog, dünyanin çesitli ülkelerinde kadinlara bir soru sormus.
Kocanizi baska bir kadinla yakalarsaniz ne yaparsiniz???
Soruya ülkelere göre verilen yanitlar ise söyle olmus:
Isveçli : neyimi begenmedigini sorarim.
Rus : evi terk ederim.
Fransiz : sesimi çikarmam, sevgilime gider beni teselli etmesini isterim.
Italyan : kadini vururum.
Ispanyol: kocami vururum.
Yunanli : her ikisini de vururum.
Türk : benim kocam yapmaz!
muzo

muzo

fýkralar Empty
MesajKonu: Geri: fýkralar   fýkralar Icon_minitimeÇarþ. 25 Ekim - 15:40

Ýçkiyi Býraktým
Günün birinde adamýn biri bir barda barmenden üç tane bira istemiþ.
Barmen vermiþ, üç birayý...
Adam önce birinciden sonra ikinciden sonra üçüncüden birer yudum alarak biralarý bitirmiþ.
Barmen sormuþ
Neden biralarý birer yudumlarla bitirdin?
Birini bitirseydin sonra ikinciyi sonra üçüncüyü...
Adam anlatmýþ:
Biz üç kardeþiz birbirimizden ayrýyýz.
Her bira içeceðimiz zaman üç tane isteriz bir yudum ondan bir yudum diðerinden bir yudum da diðerinden...
Böylece birbirimizi sürekli hatýrlarýz.
Barmen durumu anlamýþ

Barmen artýk alýþmýþ
Adamý görünce hemen üç tane önüne hazýrlýyormuþ

Aradan iki ay geçmiþ
Barmen yine üç tane koyarken adam ikincide dur demiþ

Adam iki birayý da yine ayný þekilde içmiþ bitirmiþ

Barmen adam çýkarken
Baþýnýz saðolsun hangisini kaybettiniz
Demiþ
Adam 'kimseyi kaybetmedik
Sadece ben alkolü býraktým'
Demiþ!... Smile)
muzo

muzo

fýkralar Empty
MesajKonu: Geri: fýkralar   fýkralar Icon_minitimeÇarþ. 17 Ocak - 1:33

Köylünün biri, sürekli tarlasýna zarar veren ve tarlayý periþan edenin ne olduðu anlamak için, bir plan yapar . Bir kuytu köþeye çekilir ve gece gündüz beklemeye karar verir.

Akþam karanlýðý yeni çökmüþtürki ! bir hýþýrtý duyar ve dikkat kesilir. Bir de bakar ki !! Kocaman bir ayý; tarlada ekili olanlardan geri kalanlarý koparýyor, kokluyor beðenmediklerini atýyor, beðendiklerini karnýný doyuruncaya kadar yiyor. Köylü çok þaþýrýyor ve emin olmak için, bir akþam daha bekliyor.

Ertesi akþam yine ayný ayý, ayný þekilde geliyor ve ekinleri koparmaya baþlýyor. Köylü dayanamýyor, tüfeðini doðrulttuðu gibi ayý orada vurup öldürüyor. Olay duyulur. iþ resmi makamlara intikal eder ;

Hakim duruþmada sorar ; "" Evladým. Sen av yasaðý olduðunu bilmiyormusun. Bu hayvanlar koruma altýnda . Nasýl bu hayvaný öldürürsün. yasalara göre , 15 yýl hapis cezasý ile cezalandýrýlman ve tutuklanman gerekiyor.""

Köylü çok þaþýrýr ve hakime sorar. Nasýl olur hakim bey bu hayvan benim bütün tarlamý mahvetti. Hatta banada saldýrdý. Bende onu öldürdüm.

- Hakim valla evladým. bu kanunu ben yazmadým . Bunu Meclistekilere soracaksýn ben sadece uyguluyorum.

- Köylü bir kez daha þaþýrýr ve Þöyle der :
"" bu ayýnýnda Mecliste adamý varsa PES DOÄžRUSU """
lol!

fýkralar
Sayfa baþýna dön 
1 sayfadaki 1 sayfasý
 Similar topics
-